Aktuality

Odložení zápasu s Novou Pakou 30/03/2018

Zápas byl odložen z důvodu nezpůsobilosti terénu na 8. 5. 2018

Start jarní části 19/03/2018

Naše áčko startuje krajskou 1. B třídu a zápas se nebude hrát na hřišti Lokomotivy Hradec Králové, ale na umělé trávě FC Hradec Králové v Malšovicích, začátek je stanoven na 14.00. Našemu týmu nevyšla poslední příprava, tým Hořic nakonec vzhledem k počasí nedělní utkání na umělé trávě v Nové Pace zrušil. Poslední týdny se příliš nevydařily. Tréninky jsou plánovány na úterý (sokolovna) a v pátek (pravděpodobně umělá tráva).

Ukázkový trénink mužů 28/01/2018

Ukázkový trénink mužů TJ Sokol Železnice v rámci školení trenérů OFS Jičín Více zde...

Železnice fotbalovou obcí kraje v roce 2017 22/01/2018

Více zde...

Před zimní přípravou 2018 20/01/2018

Více zde...

Děkujeme za podporu MŠMT 09/01/2018

Více zde...

Rozhovor trenéra A týmu před zápasem s Dolní Kalnou 08/11/2017

Více zde...

O Klubu

Fotbal se pod hlavičkou Sokola hrál v Železnici už na počátku dvacátých let minulého století, ale historie organizované kopané se začíná psát ode dne 31. července 1931, kdy vznikl fotbalový klub SK Železnice, přijatý do Pelikánovy severočeské župy, z níž musel ale v roce 1936 odstoupit z finančních důvodů a jeho činnost se nadále odvíjela pouze v přátelských utkáních.

8. července 1942 byl opětovně založen fotbalový oddíl s názvem AFK Železnice, který byl v roce 1943 zařazen do mistrovských soutěží III. třídy jičínského okrsku.Tento klub hrál svá utkání na hřišti "Na kamenci" a jeho největším úspěchem byla účast v I.B třídě v sezóně 1947/48. Mluvíme-li o AFK, nelze zapomenout na jednu z nejvýznamnějších postav železnické kopané p. Oldřicha Prášila, hráče, funkcionáře a fotbalového příznivce tělem i duší.

Roku 1949 byl klub AFK v rámci sjednocení přeřazen do tělovýchovné jednoty Sokol, jejíž název nese doposud. V letech 1956-58 bylo vybudováno v místě dnešního stadionu nové hřiště, jehož slavnostní otevření se uskutečnilo 29.března 1959.V letech 1978-80 byla postavena budova kabin s klubovnou a v období červenec 86-srpen 88 prodělala generální opravu travnatá plocha hřiště. Na obou akcích měli absolutní zásluhu hráči,funkcionáři a příznivci oddílu, kteří odpracovali přes 16 000 brigádnických hodin zdarma.Vzniklo dílo za téměř 350.000,- Kč, přičemž vynaložené náklady nepřesáhly 140.000,- Kč. Ani v dnešní době nemá areál placeného správce,veškerou údržbu zajišťují členové oddílu sami a zdarma. Ochotných rukou však stále ubývá a na hrací ploše a zařízení to je samozřejmě rok od roku více znát.. Hlavním sponzorem oddílu je již několikátou sezónu a.s. MAVE Jičín, významné podpory se dostává i od místní firmy FEDR p. Vladimíra Drozna a Kamenolomu Doubravice, v rámci svých možností podporují fotbal i někteří další místní drobní podnikatelé. Přesto je finanční situace oddílu s ročním rozpočtem okolo 70 000,- Kč již několik let velmi špatná. Navíc v minulosti nebylo železnickému sportu příznivě nakloněno ani obecní zastupitelstvo.

V mistrovských soutěžích OFS Jičín prošlo A-mužstvo dospělých okresní soutěží a okresním přeborem a od roku 1978 se v Železnici chodí nepřetržitě na I.B třídu. Od problémů se zachováním příslušnosti v této soutěži se mužstvo, stavějící především na vlastních odchovancích, vypracovalo do špičky skupiny A I.B třídy Východočeské oblasti a několik let se vlastními zbytečnými chybami pravidelně připravovalo o postup do vyšší soutěže. Až v sezóně 2002/2003 se postup do I.A třídy uskutečnil.

Druhé družstvo dospělých postoupilo do okresního přeboru v roce 1991 a od té doby působí většinou v klidných vodách středu tabulky.V současné době je tvořeno především staršími hráči, mezi nimiž získávají první zkušenosti v dospělém fotbale hráči dorosteneckého celku - a jsou většinou rovnocennými členy základní sestavy a příslibem do budoucna. V roce 1996 bylo po dvouleté přestávce přihlášeno do soutěží družstvo dorostu.

Pravidelným účastníkem okresních soutěží je družstvo našich žáků. a družstvo přípravky.V letech 1989-91 působilo v rámci oddílu i neoficiální družstvo dorostenek,které s úspěchem sehrálo několik přátelských utkání.

Raritou určitě je,že vše, co se na hřišti postavilo, je dílem brigádnických hodin členů oddílu. Fotbal v Železnici má hlubokou tradici a je předpoklad, že stávající sestava oddílu ji bude nadále prohlubovat.