Aktuality

Železnice nejoblíbenějším týmem okresu 15/02/2024

Více zde...

Pozvánka na přípravné utkání mužů o tomto víkendu 09/02/2024

Více zde...

Rozhovor s trenérem našeho A-týmu, Vladimírem Blažejem 01/02/2024

Více zde...

PLÁN ZIMNÍ PŘÍPRAVY - MUŽI 08/01/2024

Více zde...

Rozhovor v časopisu "Fotbal v kraji" s trenérem našeho A-týmu, Vladimírem Blažejem 20/12/2023

Více zde...

Jak šel čas v podzimní části roku 2023 v podání A-týmu, aneb předvánoční hodnocení 20/12/2023

Více zde...

Pozvánka na poslední domácí utkání Áčka 03/11/2023

Více zde...

Pozvánka na víkendové utkání mužů (27.-28.5.) 25/05/2023

 

Železnice míří pod Humprecht aneb okresní derby před námi,
Béčko přivíta Libáň

 

  Fráňa Šrámek, zámek Humprecht, blízký hrad Kost nebo památková rezervace Vesec, to je Sobotka a její okolí. V sobotu 27. května nicméně nepůjde o kulturu či krajinu, ale o fotbal. Na okresní derby do Sobotky se chystá železnický klub, bude to střetnutí dvou rivalů z našeho regionu, kteří teď aktuálně prožívají trochu jiné sportovní časy.


  Běží 9. červen 2019 a SK Sobotka poráží doma ve VOTROK krajském přeboru Červený Kostelec 3 : 2. Dva góly dává Jakub Taneček (nyní Stará Paka), jeden Dominik Juriga, v poli hraje 58 minut Michal Miler. Sobotka končí v nejvyšší krajské soutěži na 14. místě s 29 body a v nadcházejícím ročníku již startuje v 1. A třídě. Tento ročník díky známým opatřením zůstal nedohrán a náš soupeř končí na 2. místě neúplné tabulky za hradeckou Lokomotivou, z 15 utkání vydoloval 32 bodů. V dalším ročníku sehrála Sobotka již pouze 8 utkání, v loňském ročníku končí sobotečtí s 38 body na 8. příčce.


  A pojďme se podívat do současnosti. Většina klubů v letošním ročníku 1. A třídy má odehráno 26 utkání, náš soupeř zatím získal 23 bodů a o skóre je na poslední 16. příčce za béčkem Náchoda a hradeckou Lokomotivou. Klub v posledním období změnil svůj kádr, ten opustili například naši současní hráči Michal Puš či Michal Miler, zmíněný Jakub Taneček, Filip Materna, Matěj Mezsároš, Marek Kocourek, je toho prostě hodně. Jenže pozor, Sobotka dokáže vykouzlit zajímavé výsledky, uhrála na jaře remízy v Novém Městě a ve Stěžerách, doma porazila Třebeš 2:1 a Kunčice 4:3. Znamená to, že sestava ze sebe dokáže vyždímat dobré výkony a dokáže kterékoliv mužstvo když ne přehrát, tak hodně potrápit. Borci zpod Humrechtu sice v posledním kole podlehli v Náchodě 1:7, ale náchodský zdroj hovořil o tom, že to vůbec nebylo lehké a jednoznačné.
  A kdo je oporami týmu? Určitě Tomáš Baster, hráč s divizními zkušenostmi, výborný kapitán týmu Tomáš Klečal, Jakub Kocourek či Jakub Novák, hráči s gólovým potenciálem. Trenérem týmu je Zdeněk Přikryl.
  A co náš tým? Květnový pětiboj je zatím stoprocentní, pět utkání, pět výher, z toho tři venku, 15 bodů však nezakrývá fakt, že Železnice své bodové zisky inkasuje s poměrně užším kádrem než by si realizační tým přál. Nejinak tomu bude i v posledním květnovém vystoupení. Proč o tom je řeč? Hrály se dva "anglické týdny", ve kterých tým jel do Třebechovic a do Hradce Králové, oba čtvrteční duely zvládl. Mezi tím vyjel železnický autobus i do vzdáleného Broumova, odkud se vrátil v neděli před desátou hodinou večerní. Bylo to celkově náročné a samozřejmě jsme byli rovněž rádi za domácí úspěchy s Miletínem a Kunčicemi, které se nerodily zrovna snadno.
  Na podzim jsme Sobotku doma porazili jednoznačně 7:0 (Klouza 3. Haken, Kypr, Šťastný a Klečal vlastní), tým se tehdy vezl na vítězné vlně, která nám přinesla podzimní primát. Trochu nám radost kalily tehdejší zranění Jakuba Mestického a Honzy Míky po soubojích, hlavně Mestického tento zápas poznamenal dodnes. 
  Nyní tým dvakrát trénoval "dobrovolně" s odlehčeným režimem, čtvrtek a pátek proběhne normální tréninkový proces, který akcentuje víkendový program. Jenže vše nebude růžové...

 

A tradiční trenérova sdělení:

1) Končí květen, hodnocení tohoto fotbalového měsíce:
"Matematicky skvělé, pět zápasů, 15 bodů, skóre 16:3, devět bodů z cizích hřišť. Trenérsky poněkud méně skvělé, museli jsme upravit tréninky, zátěž pěti utkání v 19 dnech amatérští fotbalisté musejí absolvovat velmi obezřetně. Personálně tak trochu na draka, stále nám někteří hráčí chybí, někteří se potýkají s nemocemi a zraněními, kloubit sestavu není úplně jendoduché. Proto si strašně moc vážím výsledků i morálky kolektivu, některé hráče bych vyzdvihl, ale udělám to až na konci sezóny, ale oni vědí, produkty masného průmyslu coby ocenění některých výkonů se staly i námětem našich sociálních sítí. Řekněme, zatím dobré a hlavně, máme skvělé fanoušky, kteří nás jezdí povzbuzovat ven, doma na Miletín 300 příznivců, na Kunčice 230. To je to, co nás také žene".

2) SK Sobotka, charakteristika týmu:
"Sobotka podle mne hraje nyní na motivaci, pokud jí má, je to stále obrovsky nebezpečný soupeř s řadou výborných fotbalistů. Pokud jede ven v 11-12 lidech, chápu, že jede duel spíše odehrát. Fotbalisty má stále výborné i přes mnohé odchody minulého období. Samozřejmě se nyní otázkou, kde klub v příštím ročníku chce zakotvit, v kuloárech se o tom hodně hovoří. Ale to je otázka hlavně pro sobotecký klub. Já osobně znám některé hráče a myslím, že to jsou velmi dobří borci. Troufnu si říci, že to bude utkání, které bude mít náboj a emoce, varováním jsou pro nás prohry Kunčic a Třebše na soboteckém stadionu".

3) Krátká retrospektiva minulého zápasu:

"První půle hodně špatná, jakoby neuvěřitelně spálená šance z 2. minuty hodila na naše hráče deku. Hráli jsme úplně něco jiného než obvykle, míče jsme nakopávali a ještě k tomu do středu obrany na Gazdíka, kazili jsme kombinaci a tvořili některé situace, které patří do jiné věkové kategorie. Když už nás vysvobozovali naši junioři Burgert s Kyprem, přišla vzápětí chyba a vyrovnání. Ve druhé části hry jsme postupně silou vůle a některými změnami přebrali taktovku a pak přišel šrapnel, dva góly Adama Starého, který se po zranění dostává do rytmu a který se dvakrát odhodlal jít do vápna soupeře. Jenže si připomeňme ten krizový moment, chybělo asi 20 minut do konce a Kunčice kopaly penaltu. Kdyby ji Michal Puš nezneškodnil, asi bychom nyní na zápas vzpomínali poněkud jinak. Z toho plyne, že je jasné, kam poputují klobásy (a ananas!) tento týden".


4) A závěrem, aktuální stav v našem kádru:
"Těžko komentovatelné - Jakub Mestický ne, Tomáš Bucek snad začne ve čtvrtek s tréninkem, Dominik Karban ne. K tomu odjeli nebo odjedou Filip Burgert a Tomáš Odvárko do zemí evropské unie, Patrik Saal se bude věnovat slavnostním chvílím, nejistý je start Michala Beránka, který se potýká s virózou. Myslím, že je toho skoro dost. Zbyde zdravé jádro a já musím nějak ten koktejl namíchat. Je jisté, že povolám několik kluků z rezervy, ale pokud tuším systém hry, tak do někho stále dosazuji hráče a stále ještě nemám minimálně na dvou místech jasno".
 

Zápas s SK Sobotka se hraje na soboteckém hřišti v sobotu 27. května od 17.00. Zápas řídí rozhodčí z jiného KFS Tomáš Drábek a Ladislav Jakub, delegátem je Martin Malena.

B-tým:   Béčko hraje další utkání v neděli 28. května, od 17.00 hostí Sokol Libáň, která se v tabulce nachází o jednu příčku výše a body by pro klid v závěru byly hodně potřeba. Povzbuzením by mohl být určitě výsledek z minulého týdne z Lužan, kde hráči dokázali z 1:4 vyrovnat na 4:4. Vzájemný podzimní zápas v Libáni skončil remízou 2:2 (branky: Stehlík a Matěj Daniš) a následnou /tradiční/ prohrou na penalty.
O kádru na nedělní utkání se budou trenéři ještě hodně bavit. Zápas bude řidit Roman Pikeš, na lajnách mu budou asistovat Ota Dušek a Vítek Jerie.