Aktuality

Železnice nejoblíbenějším týmem okresu 15/02/2024

Více zde...

Pozvánka na přípravné utkání mužů o tomto víkendu 09/02/2024

Více zde...

Rozhovor s trenérem našeho A-týmu, Vladimírem Blažejem 01/02/2024

Více zde...

PLÁN ZIMNÍ PŘÍPRAVY - MUŽI 08/01/2024

Více zde...

Rozhovor v časopisu "Fotbal v kraji" s trenérem našeho A-týmu, Vladimírem Blažejem 20/12/2023

Více zde...

Jak šel čas v podzimní části roku 2023 v podání A-týmu, aneb předvánoční hodnocení 20/12/2023

Více zde...

Pozvánka na poslední domácí utkání Áčka 03/11/2023

Více zde...

Rok 2022 se do historie železnické kopané určitě zapíše nesmazatelně 20/12/2022

Rok se třemi dvojkami byl zřejmě nejúspěšnějším obdobím pro železnické fotbalisty v 21. století. Největší úspěchy se odehrávaly ve výkladní skříni klubu, což je A-tým, ale postoupilo i béčko do okresního přeboru, svoji činnost zahájil mladší dorost a výborně funguje i mládež, která má obsazení ve všech kategoriích od starších žáků níže.
Pojďme se podívat na to, jak si vedl první tým Železnice v roce 2022, očima trenéra Vladimíra Blažeje:

Asi nelze od roku, který zanedlouho skončí, chtít po fotbalové stránce více...
"Více jsme si opravdu asi těžko mohli přát. Krajskou 1. B třídu jsme vyhráli s náskokem 18 bodů, nastříleli jsme 82 branek, obdrželi pouze 22. V celé soutěži jsme ztratili pouze osm bodů, na jaře jenom dva. Byla to krásná jízda celého kolektivu, který mohl postoupit o rok dříve, nicméně COVID a jeho tým se postavili proti. Postup jsme řádně oslavili a železnická fotbalová veřejnost se mohla po dvaceti letech opět těšit na 1. A třídu". 

 

Jenže to nebylo všechno, přišla letní příprava a s ní samozřejmě i Lázeňský pohár...
"Já osobně letní období považuji za nikoliv přípravné, ale především herní a s Železnicí má vždy proslulý "Lázeňák" svoje kouzlo. A letos neměl chybu, po pomalejším rozjezdu a dvou jednobrankových výhrách nad Janskými Lázněmi a Klimkovicemi jsme dokázali zdolal pořadatele SK Lázně Bělohrad 3:1 a ve finále před fantastickou kulisou i příslušníka zlínského krajského přeboru Luhačovice 1:0. Pohár se do Železnice stěhoval po dvaceti letech a výkony v posledních dvou zápasech opravdu těšily". 
 

Tým, který postoupí do vyšší soutěže, se většinou rozhlíží po posilách...
"Zase tak se nikdo z železnického vedení nerozhlížel. Věřili jsme především kádru, který postup vykopal, je v něm řada mladých kluků s perspektivou dalšího růstu dirigovaných "radou zkušených" a zasahovat do něho bylo podle mne kontraproduktivní. Bota nás pálila na postu brankáře, kde nám vlastně zůstali dva gólmani na dva týmy a proto příchod zkušeného Michala Puše mužstvu na tomto místě sestavy rozhodně pomohl. A druhým do party byl šestnáctiletý dorostenec Dobra Lustig, který v té naší koncepci plní roli nového hráče s perspektivou rozvoje a který může jít ve stopách železnických odchovanců".
 

Dobroslav Lustig nebyl v kádru jako dorostenec sám...
"Do kabiny i sestavy skvěle zapadli dorostenci Filip Burgert a Honza Štastný, oba ročník 2004, zařadil se i Patrik Saal (2003). Vzorem jim mohl být Honza Kypr či Roman Klouza, kteří dorosteneckou kategorii opustili nedávno. Jediný, kdo se zatím neprosadil, byl Jára Daniš junior, kterého eliminovalo zranění kotníku".
 

A pak přišla vyšší soutěž, která odstartovala rekordní návštěvou v derby proti Bělohradu...
"To byl zápas jako řemen a 350 diváků vidělo výborného soupeře, vstoupili jsme do podzimu sice výhrou 3:1, ale protivník nás hodně varoval. Určitě potěšila branka právě Lustiga. Pak jsme se chvíli rozkoukávali, ale vzhledem k tomu, jak si mužstvo sedlo a jak trénovalo, tak z nás brzy ostych spadl. Přišla řada skvělých výher, nejvíce asi překvapily ty v Roudnici 6:1 a v Kunčicích 6:0. A výsledek - nováček soutěž vede, to prostě nemá chybu, navíc jsme dali nejvíce branek (52) a nejméně jich dostali (18). Navíc se Honzové Kypr a Míka dostali do sestavy podzimu, což beru jako kolektivní i individuální úspěch".
 

Jakoby nebyl ani neúspěch...
"Mne osobně a kluky také asi hodně mrzelo vyřazení z Poháru KFS, doma jsme podlehli SK Libčany 0:1 asi po jediné chybě brankářů na podzim. Nebyli jsme horší, ale gól jsme prostě nedali. A nepříjemně nás mohly zasáhnout dvě porážky za sebou, doma s Českou Skalicí 1:2, přičemž tento zápas měl tolik problémových momentů včetně jediné červené karty, že na jeden duel toho bylo příliš, a poté venku v Miletíně 3:4. Kolektiv naštěstí ukázal svou sílu a závěr podzimu zvládl poté excelentně ziskem 15 bodů v pěti utkáních".
 

A jaké by tedy bylo souhrnné hodnocení podzimu?
"Být jako nováček po polovině klání na čele, to je asi tak trochu prožívání železnického snu. Těch faktorů tohoto snu je několik, parta ve vedení klubu se jmény Pavla Kozáka, Jardy Daniše či Michala Beránka, koheze kabiny, tréninková morálka, podpora fanoušků a vedení města, výborná spoluhráče s hráčskou "radou zkušených", přijatý ordinovaný herní styl a bezesporu i využití herního potenciálu hráčů na příslušných postech. Zvládli jsme hlavně i menší krizi po utkáních s Českou Skalicí a Miletínem, teď bude záležet pouze na tom, zda udržíme nastavení mužstva v zimě a na jaře a jestli někomu náhodou nezačne pršet do nosu. Věřím, že práce nás nadále bude šlechtit a že to nebude něco, co někdo bohužel nesmí. Pro mne osobně bude toto hlavním úkolem v roce 2023".
 

Přichází období Vánoc a Nového roku, po něm se rozběhne příprava, jaká bude?
"V podstatě dvouměsíční, novinkou bude pravidelná návštěva tělocvičny v Radimi, výběhy a omezení tréninků na umělé trávě. Čeká nás soustředění ve Staré Pace, halový turnaj a hlavně zimní turnaj v Lomnici nad Popelkou, kde se potkáme s Železným Brodem, Rychnovem u Jablonce, dorostem FK Jablonec n. N., domácí Lomnicí a týmem SK Semily. Na jaře budeme mít ohromně těžký úděl, hrajeme o jeden zápas více venku, navíc na hřištích druhého a třetího celku, už nás nikdo nebude brát jako vykulené nováčky a hlavně musíme zůstat zdravě hladoví. Já nyní všem přeji klidné a požehnané Vánoce a hlavně to, ať se nás v roce 2023 obcházejí nemoci a zranění širokým obloukem a ať se všech nejen ve fotbale drží zdravý rozum. A hlavně věřím, že se na sebe celá železnická parta bude těšit".