Aktuality

Pozvánka na víkendové utkání mužů 03/06/2023

Více zde...

Pozvánka na víkendové utkání mužů (27.-28.5.) 25/05/2023

Více zde...

Pozvánka na víkendové utkání mužů (20.-21.5.) 19/05/2023

Více zde...

Pozvánka na dohrávku proti Lokomotivě HK 18/05/2023

Více zde...

Pozvánka na víkendové utkání mužů (13.-14.5.) 13/05/2023

Více zde...

Pozvánka na víkendové utkání mužů 05/05/2023

Více zde...

Pozvánka na zápasy mužů (29.4.-1.5.) 29/04/2023

Více zde...

Ohlédnutí za jarní postupovou cestou A-týmu 07/07/2022

 

• Jak šel čas aneb ohlédnutí nad jarní postupovou cestou A-týmu:

 

Se sedmibodovým náskokem vstupovali fotbalisté železnického áčka do jarní části soutěžního ročníku 2021/22 v 1.B třídě. Reakce před jarem byly různé, od těch, které nabádaly k opatrnosti až po ty, které hýřily optimismem. Podívejme se tedy na to, jak ta jarní epocha probíhala ...

 

Hned první zápas v březnu byl jasnou zatěžkávací zkouškou. Více jak 250 diváků v Kopidlně vidělo, jak železničtí nastupují do utkání bez pětice hráčů, zraněni byli Haken, Bucek, Míka, osobní důvody vyřadily Bartáka a Roman Klouza stále zahříval "trestnou lavici". Do sestavy šli tedy Tomášové Repka a Bíšek, základ si ochutnali sedmnáctiletí Šťastný a Burgert. Trenér ordinoval rozestavení se třemi stopery, Mestický a Odvárko se posunuli na halvbeky. Ve 13. minutě Kypr předložil Filipu Burgertovi a náš mladík poprvé rozjásal příznivce našeho celku. V poměrně vyhecované atmosféře naše obranná fáze odolala a zkušenost Beránka zařídila devět minut před koncem druhý gól, kterým poslal navštívenku do jara náš kanonýr Honza Kypr. Jeden z nejslušnějších fotbalistů domácích Petr Janda souboj s naším kapitánem před touto pojistkou dlouho nemohl unést. Béčko Dvora podlehlo v Jičíně a náš náskok zase narostl.

 

 

A přišel jarní domácí prolog. Počasí v prvním dubnovém víkendu nic moc, v Železnici přišlo jen 120 diváků. Před pátečním tréninkem spatřil trenér Davida Malého, jak si individuálně přidává a hle, nominace a debut v základu byl na světě. Do ní také zamířili po zranění kotníku Honza Míka a polepšený Roman Klouza, Barták už byl na lavičce. A co se stalo - David Malý dvěma projektily levačkou zařídil vedení 2:0, dvakrát se trefili do přestávky i Kypr a Klouza a kuriózní kombinace mezi Doruškou a Kracíkem byla zapomenuta, byť po ní skóroval i soupeř. Po pauze jsme hodně prostřídali, ale konečné vítězství 8:1 bylo hodně zajímavé. A za námi - všechny výsledky hrály pro nás, dvorská rezerva dokonce ztratila i doma s Jiskrou Kocbeře.

 

 

A jeden ze zápasu jara nás zavedl k našemu okresnímu rivalovi do Miletína. K Hakenovi se přidal Mestický, který si poškodil svalovou soustavu, oba stopeři byli polozdraví, sestava byla takové puzzle. S podobným problémem se potýkali i domácí fotbalisté. Bylo to hodně taktické utkání, Tomáš Bucek ač levák válel na pravém beku. Když už všechno směřovalo ke stavu 0:0 a k penaltám, přišla průniková přihrávka Kypra na Malého a David nás přesnou koncovkou posunul opět ke třem bodům. Skvělá výhra a všichni týmu děkovali. Dalšího soupeře jsme odsunuli na distanc.

 

 

Do Železnice přijela Nová Paka. Návštěva jara, tedy 318 diváků, sledovala obrovskou bitvu dvou motivovaných soupeřů, kterou už v prvním poločase rozhodl po akci Bartáka Jan Kypr. Výtečně pracovala defenzíva, na polovině soupeře jsme byli trochu jaloví a když už to vypadalo nadějně, zasáhl železnický občan v dresu Nové Paka Ondřej Janouch téměř policejními chvaty a hmaty. A všichni chválili Honzu Kypra, který dalším chvatem zabránil ve vendettě Danu Bartákovi a řekl mu "vole, příště bys zase nehrál". Po Miletínu jsem tedy i Novou Paku zdolali 1:0, opět čisté konto a ve čtyřech zápasech jeden inkasovaný gól.

 

 

Výlet do Krkonoš, to byl další duel venku, ve Vejsplachách jsme čelili béčku Vrchlabí. Do základu šel dorostenec Štastný, konečně jsme na hrací ploše spatřili střídajícího Lukáše Hakena. Řekněme - vyzrálý výkon, tým hrál konsolidovaně a s přehledem a co těšilo, byla slova domácích "jste šikovní". A šikovný byl i předseda klubu Jarda Daniš, kterého trenér poslal na hrací plochu v 87. minutě místo Bartáka a jak to skončilo - Roman Klouza pochopil, kdo je v klubu nejvyšší šajba, výborně přihrál do vápna a Jaroslav ukázal, co v něm bylo a je za bombarďáka. Výhra 3:0 a naděje rostla a rostla ....

 

 

Na naše území se v dalším kole vydalo béčko Jičína, nutno říci, že ve velmi solidní sestavě s dvojicí útočníků Holer-Matějka, trenér Petr Beneš na nás připravil výbornou taktiku a jak řekl trenér Blažej, byla to výhra po tvrdé fotbalové práci. Jak důležité jsou standardky, to v celé kráse ukázal tento duel. Po dvou rozích Míky skórovali na 1:0 a 2:1 Kracík a Klouza a 238 diváků vidělo i jesle, které Honza Kypr nasadil hostujícímu gólmanovi Švorcovi. Potěšil návrat Mestického a samozřejmě tři body za výhru 3:1. Šestá výhra na jaře za sebou a devátá v řadě.

 

 

A jelo se do Skřivan k zápasu jara, Slavoj nás mohl zastavit. A nutno říci, snaha domácích byla vehementní a v úvodu nás skřivanští školili hodně. Jenže ani jejich vedení 1:0 a zranění Lukáše Hakena s naším týmem nic neudělalo. V 25. minutě hlava Kypra poslala míč do sítě na 1:1 a v druhé půli opět Honza Kypr obešel i brankáře a rozhodl na 1:2. Domácí hráči těžko vývoj zápasu kousali a v 90. minutě se dokonce vykartoval špílmachr Ondřej Brzek. "Motivace nesmí být zaměněna za přemotivovanost", hodnotil zápas trenér Blažej a pochválil tým za mentální kázeň, se kterou utkání zvládl. Právě Skřivany ukázaly, jak důležitá je i tato složka přípravy mužstva.

 

 

Patnáctého května přišel pro Železnici památný den. Proč, to si přiblížíme. Do našeho areálu přijela Jiskra Kocbeře eminentně usilující o záchranu soutěže a předtím zvítězící nad Jičínem 3:1. Na "den vítězství" bylo zvědavo 227 diváků a určitě jim návštěva zápasu přinesla okamžiky radosti a štěstí. Běžela 18. minuta a Železnice vedla 4:0, Dan Barták měl zlomený nos a i přes toto zranění zůstal na hřišti a dal další gól a zapsal se i mezi nahrávače. Skvělý výkon! Chvíli jsme povolili, ale od 60. minuty opět přitáhli otěže. Skóre se zastavilo na stavu 9:0, z lavičky šel do sestavy i Jarda Daniš, ale tentokrát ten nejmladší věkem šestnáctiletý. Mohl si dát tu pověstnou desítku, ale po individuální akci mířil vedle. V 83. minutě střídal i Lukáš Haken a za šest minut se i on zapsal mezi střelce. A bylo to tady, čtyři kola před koncem byl náskok Železnice matematicky nepřemožitelný, teklo šampaňské, střílel se ohňostroj, oblékala se vítězná trička. Železnice po 18 letech postoupila do 1. A třídy ...

 

 

Udržíme motivaci, to byla otázka před dalším duelem ve Dvoře Králové? K Hankovu domu se jelo autobusem a jela hezká řádka fanoušků. Nejlepší střelec Martin Otradovský na sebe upozornil už ve 4. minutě a svěřenci Jiřího Rejla vedli 1:0. Jenže, my máme přece hlavičkáře Honzu Míku a ten touto částí těla překonal domácího gólmana, vyrovnáno na 1:1. Hrajeme dobře, těch gólů můžeme dát mnohem více, ale to si necháváme na druhou půli, kdy nejprve na 1:2 dává výborný Roman Klouza a poté stejný hráč zápas rozhoduje v momentech, kdy se Dvůr nadechl k jistému tlaku. Výhra 3:1 odpověděla na otázku, kterou si mnozí kladli před úvodním hvizdem. Trochu fotbalové legrace jsme zažili, když Michal Beránek a Honza Kypr trefili vždy břevno již opuštěné svatyně domácích. Ale tady vše odpouštěno ...

 

 

Sparta Úpice v Železnici a absence v našem dresu podobně jako ve Dvoře - Haken, Bucek, Barták a Mestický. V našem základu dorostenci Burgert, Šťastný, návrat hlásil David Malý. I přes změny v sestavě velmi slušný výkon proti soupeři, který hrál velmi dobře a na podzim nás jako jeden z mála připravil o dva body. Naše mladé pušky Míka, Klouza a Kypr odpověděly čtyřmi zářezy na dva góly hostů a nenechali jsme se zaskočit dvěma trefami velmi zajímavě hrající Sparty. Třináctá výhra v řadě po výsledku 4:2 a pak že je třináctka nešťastné číslo.

 

 

Předposlední zápas - jedeme do Kobylic, které bojují vehementně o záchranu. Trenér Blažej je velmi rozladěný, protože sestavu skládá jak ze stavebnice, ve které chybí díly i matičky a šrouby. Tři lidi na lavičce, tři dorostenci hráli dopoledne svoji soutěž, Bucek a Beránek předpokládaně dohrát nemohli. Béčko trpí "jájismem" některých hráčů a aby sehrálo důstojně svůj souběžný duel, muselo áčko ustoupit. Přesto v 90. minutě posílá Haken po centru Míky náš tým do vedení 1:0, v 3. minutě nastavení však přichází nešťastný moment, Odvárkovi po biliáru přistane míč na ruce a rozhodčí Pavel Žák, mimochodem také gólman Kocbeře coby soupeře Kobylic v boji o záchranu, píská oprávněnou penaltu a z ní domácí Haupt se štěstím překonává Petra Šuka. Klobouk dolů před Pavlem Žákem. Penaltový rozstřel rozhoduje úspěšným zákrokem gólman Šuhájek, Filip Burgert si postavil hlavu a penaltu kopl tam, kam mu to trenér zakázal. Ztráta mrzí, ale kdo tým neviděl před zápasem, ten nepochopí.

 

 

A závěrečný zápas ve znamení oslav? Soupeř velmi dobrý, Dolní Kalná hraje na jaře velmi dobře, zaslouženě se zachránila. Po bezbrankovém poločase, ve kterém čaruje brankář Scharm, se trefuje hned po přestávce střelec jara Honza Kypr, po skvělé zahraném signálu po rohu zvyšuje na 2:0 dorostenec Šťastný. Kalná sníží, ale pilíř obrany Adam Starý dává po dalším rohu krásnou "volejovku" a oslavné atmosféře nic nestojí v cestě. Petr Průcha coby rozhodčí, kterého si přejeme pro jeho způsob řízení vždy a všude, končí zápas bez jediné karty a předseda KFS Václav Andrejs předává kapitánu Michalu Beránkovi, který se postupu dočkal ve svých Kristových letech, přebornický pohár. 

 

Opět teče "šáňo", opět se střílí, radost až do rána. Náskok 18 bodů, zisk 70 bodů ze 78 možných, postup do 1. A třídy z 1. místa. 

 

 

Můžeme chtít od této sezóny více?

 

Postupuje i béčko, takže nás čekají opět dvě velké výzvy. A co více, skvělí fanoušci, bylo jich cca 200 a takovou atmosféru, kterou vytvořili, by mohli v Příbrami nebo na Dukle jenom závidět.