Aktuality

Dnes na domácím hřišti utkání Železnice "B" - Kopidlno "B" 16/06/2022

Více zde...

Utkání Železnice "B" - Kopidlno "B" zrušeno!! 11/06/2022

Více zde...

Pozvánka na poslední utkání sezóny našeho A-týmu: 09/06/2022

Více zde...

Pozvánka na poslední venkovní utkání A-týmu, který hraje v sobotu v Kobylicích: 03/06/2022

Více zde...

Pozvánka na utkání A-týmu, který hraje ve Dvoře: 21/05/2022

Více zde...

Fotbalový kemp dívek WU13 a mladší 15/05/2022

Více zde...

Pozvánka na nedělní utkání A-týmu 14/05/2022

Více zde...

Pozvánka na poslední utkání sezóny našeho A-týmu: 09/06/2022

 

 

• Vynikající sezóna železnické kopané končí v neděli, dosáhne A-tým na magickou metu 70 bodů?

 

   FK Dolní Kalná, klub, se kterým v posledních sezónách svádíme poměrně líté souboje, bude týmem, který na železnickém hřišti uzavře letošní ročník, který na nás pohlédl velmi přívětivým fotbalovým okem. Železnice totiž postupuje do 1. A třídy ze suverénního 1. místa s aktuálním 18-bodovým náskokem na druhý Miletín. Trochu science fiction pro všechny příznivce kopané pod Bradlecem.

 

 

   Dolní Kalná je nyní již prakticky zachráněna, opačná teorie je v jejím případě hodně pohádková. Proč tak dlouho tento tým s image příjemného regionálního klubu se tak dlouho ocital na průběžných sestupových příčkách, na to odpovídá trenér, sekretář a duše dolnokalenské kopané Tomáš Navrátil.
"Podzim jsme personálně podcenili, v létě odešlo několik klíčových hráčů a nebyla za ně náhrada. Trošku jsem to tehdy zlehčoval, že s "B" mužstvem budeme hrát 1.B třídu. Kluci ale nehráli špatně, jen jsme doplatili na nezkušenost a velmi nevyrovnané výkony na postu brankáře. Ve třech utkáních jsme vedli 2:0, pokaždé ale sklapla Caplárova past a my prohráli. Přes zimu jsme kádr posílili, absolovali velmi zdařilou zimní přípravu (v pěti utkáních pět vítězství) a věřili jsme, že to na jaře prodáme".

 

 

   Nutno říci, že se tak stalo, náš soupeř byl obávaným protivníkem každého týmu, porazil třeba i druhý Miletín. Po 25. kole si tedy všichni příznivci fotbalu Pod kaštany oddechli.
"Ulevilo se nám, byl to jasný cíl pro jarní část a nám se ho podařilo zásluhou hráčů, trenérů, funkcionářů, sponzorů a fanoušků splnit. Vzhledem ke kádru, kterým v současné době disponujeme, jakým fotbalem se prezentujeme, jaký máme marketing, vzhledem k areálu, podpoře obce a zájmu lidí o fotbal, by to byla nesmírná škoda", komentuje záchranu Tomáš Navrátil.

 

   V posledním zápase však jeho svěřenci podlehli doma Spartě Úpice 1:3 a to soupeř přijel v 11 lidech s předsedou a trenérem na hrací ploše. Se sestavou, jaká se v dresu Úpice představila v Železnici, to nemělo vůbec nic společného. Byla příčinou i skutečnost, že Dolní Kalné chybí nyní opora Jakub Navrátil a druhý stoper Strnádek?
"Bohužel ano, Kuba se v utkání s Kocbeřemi zranil a musel být vystřídán a teď ve středu podstoupil operaci kolene, přesnou diagnózu neznám, ale určitě doktor říkal, že nejvíce poraněny jsou postranní vazy a meniskus. Je to velká smůla, stalo se to v 90. minutě, a pro nás výrazné oslabení, to se ukázalo hned v následném utkání doma s Úpicí. Ale minimálně na podzim si budeme muset zvyknout, důležité teď hlavně je, aby se naplno uzdravil", potvrzuje význam Jakuba Navrátila pro tým jeho otec.

   

   Tomáš Navrátil se rovněž vyjádřil i ke stavu železnické kopané: "Hodnotím fotbal v Železnici velmi kladně, dá se zcela objektivně říct, že železnická kopaná je vzorem, myslím si, že i daleko převyšujícím nejnižší krajskou soutěž. Postup Železnice do 1. A třídy je zcela logickým vyústěním toho, jak se tady fotbal dělá, počínaje kvalitou kádru, zkušeným trenérem, funkcionáři, propojeností dospělých a dorosteneckých mužstev, nádherným pažitem, diváckým zájmem a mohl bych ještě pokračovat. Pokud má být fotbal i v dnešní době fenoménem a zábavou pro lidi, tak ano, toto je ta správná cesta, jak ho dělat". Tak takováto slova rozhodně potěší!!!

 

   A jak trenér našeho posledního soupeře vidí nedělní utkání Železnice - Dolní Kalná?
"Na utkání s vítězem soutěže, na krásném pažitu a před očekávanou parádní diváckou kulisou, kterou věřím, že přijede podpořit i spousta našich fanoušků, se moc těšíme. Věřím, že podáme dobrý, konkurence schopný výkon a kvalitou naší hry a nasazením přispějeme k vysoké úrovni utkání. Víme, jakou sílu domácí mají, věřím ale, že najdeme i skulinku, jak je zaskočit. Osobně jsem viděl druhý poločas domácích s Kocbeřemi, říkal jsem si, od kdy hraje Železnice v červených dresech, protože červení měli během deseti minut snad tři nebezpečná zakončení, pak ale přepli "Belasí" na vyšší obrátky, spustili ofenzivní uragán a hrát se o tři minuty déle, skore je dvouciferné. Pro nás je to vlastně první utkání na jaře, ve kterém "nemusíme", měli bychom hrát tedy uvolněně, uvidíme, jak se dají do neděle dohromady někteří zranění hráči. Po utkání domácím popřeji k zaslouženému postupu".

 

 

• A nyní už slova domácího trenéra:

 

   1) Zkusme charakterizovat soupeře, který k nám přijede na poslední domácí duel tohoto ročníku...

 

"Pro nás je Dolní Kalná vždy tradičně nepříjemný protivník, umí na nás zahrát, hraje svůj tradiční styl, se kterým se ne vždy dokážeme vyrovnat. Oba týmy budou zřejmě postrádat některé stabilní hráče, ale obě kabiny budou určitě chtít předvést fotbal bez nervozity a zbytečných zábran. Pokud si vezmu do ruky zápis, tak v žlutočerném dresu vidím vždy řadu kvalitních borců, jména ani nemusím citovat".

 

   2) V minulém kole jste poprvé ztratili, o body Vás obraly Kobylice, které hrály doslova o krajský život, co Vy na to?

 

"Musím říci, že jsem byl hodně otrávený z personalistiky tohoto duelu. Na lavičce nakonec byli tři hráči, Lukáš Haken, který se stále ještě zotavuje, Patrik Saal s dorostem v nohách a nestárnoucí předseda klubu Jarda Daniš. Na hřiště šel zkoušet své zdraví Tomáš Bucek, po pátečním tréninku byl rozbitý kapitán Beránek, oba také nuceně střídali, dorostenci Štastný a Burgert v základu měli v nohách část dorosteneckého utkání, které se hrálo čtyři hodiny před tím naším. Protože béčko díky vztahu některých hráčů k železnické kopané bylo personálně na hraně, neměli jsme nárok někoho dalšího sebou do Kobylic vzít. Domácí hráli s ohromným entuziasmem a nutno říci, že dobře, viseli na našich hráčích, nedali jim metr svého specifického hřiště a snad nejhorší stav byl v závěru zápasu, kdy se mi tři polozranění hráči ozývali s prosbou střídat a já jsem se mohl rozhodnout jen pro jednoho s tím, že pošlu na hřiště předsedu klubu. Skutečně výživná situace". 

 

   3) Jiskra Kocbeře byla k tomuto utkání kritická, na svém portálu označila výsledek jako "hodně legrační". Je nějaký komentář k tomuto tvrzení?

 

"Asi bych autora tohoto hodnocení pozval ke klukům do kabiny, aby jim ho řekl do očí. Viděl by třeba i Tomáše Odvárka, jak prožíval svoji ruku v 94. minutě. Já jsem viděl spíše jinou "legrační" situaci. Tento zápas řídil rozhodčí Pavel Žák, který v roli brankáře právě Jiskry týden předtím obral v penaltovém rozstřelu Dolní Kalnou o body a ty důležité dva zajistil své Jiskře Kocbeře. Myslím, že pro něho to musela být velmi "komfortní" situace, pískat zápas svého největšího konkurenta v boji o sestup. K jeho cti musím říci, že zápas vedl zcela férově. A jenom popíšu situaci v závěru, v 90. minutě Lukáš Haken dal hlavou náš vedoucí gól. Za stavu 0:1 pro nás přišlo nastavení a v jeho 4. minutě Tomáš Odvárko v našem vápně trefil při odkopu svého soupeře a od něho se míč odrazil na jeho ruku. Z následné penalty Kobylice srovnaly skóre. Kolik rozhodčích by takto penaltu nařídilo a defacto svůj klub poslalo na hranu sestupu? Ať mi zkusí někdo tuto otázku odpovědět. Ale ještě jednou, rozhodčího Pavla Žáka musím ocenit za jeho přístup i za tento výrok, který byl správný, méně však toho, kdo ho této zkoušce vystavil. Takže tady jsem já viděl legraci a naše kabina nikdy neuvažuje v duchu, který byl takto naznačen".

 

   4) A jak bude vypadat kádr v posledním zápase sezóny?

 

"Určitě nebudou hrát Tomáš Bucek a Dan Barták, celý týden netrénoval Ondřej Doruška, snad se vrátí Jakub Mestický, k dispozici budou i další hráči z rezervy, kteří už nějaký zápas za áčko sehráli, třeba Tomáš Bíšek. O dorostencích se ještě pobavíme, ale určitě s nimi počítám. Kobylice se snad nebudou opakovat".

 

   5) Byla řeč o rezervě, je šance, že personální stav, který byl popsán, bude lepší?

 

"Všichni si to přejeme, ale všichni pro to musíme něco udělat. Pokud rezerva postoupí, těžko je možné počítat s lidmi, kteří mají ke kolektivu vztah typu "kluci, jsem Váš kolega a kamarád, ale moje potřeby jsou vždy důležitější než to, že Vás nechám ve štychu". Představy, jak vše řešit, jsme probrali s vedením oddílu. Ale můj animozní vztah k lidem s minimální zodpovědností přetrvává. Mám rád jasno, nikoliv polojasno nebo spíše hodně zataženo".

 

Pro zajímavost, Dolní Kalná pro příští soutěžní ročník zakládá opětovně rezervu. K tomu říká Tomáš Navrátil:
"Rozhodl zájem hráčů, kteří výkonostně na krajskou soutěž nemají, ale kopačky na hřebík ještě pověsit nechtějí. V současné době máme kádr 17-18 hráčů, dalších 6-7 jich přestalo hrát, když jsme loni béčko, po 27 letech, zrušili, dalších 5-6 jsme přivedli nových, kluků, kteří mají ke Kalné vztah. Takže suma sumárum, pro příští sezonu můžeme počítat s nějakými 28-30hráči a to v jednom mužstvu neuživíte".

 

 

Zápas řídí rozhodčí Petr Průcha s asistenty Janatkou a Šnajdrem.

 

K tomu trenér Železnice: "Na styl řízení Petra Průchy se vždy hodně těším, není to žádný "basketbal". Doufám, že nebude provádět nějaký skauting coby trenér postupujícího divizní Cidliny (smích), k tomuto úspěchu mu musíme všichni blahopřát".

 

Zápas začíná v neděli 12. června od 17.00, po jeho skončení přeberou naši hráči mistrovský pohár od předsedy KFS Václava Andrejse.
Vážení skvělí železničtí příznivci, "přijďte pobejt" !