Aktuality

Dnes na domácím hřišti utkání Železnice "B" - Kopidlno "B" 16/06/2022

Více zde...

Utkání Železnice "B" - Kopidlno "B" zrušeno!! 11/06/2022

Více zde...

Pozvánka na poslední utkání sezóny našeho A-týmu: 09/06/2022

Více zde...

Pozvánka na poslední venkovní utkání A-týmu, který hraje v sobotu v Kobylicích: 03/06/2022

Více zde...

Pozvánka na utkání A-týmu, který hraje ve Dvoře: 21/05/2022

Více zde...

Fotbalový kemp dívek WU13 a mladší 15/05/2022

Více zde...

Pozvánka na nedělní utkání A-týmu 14/05/2022

Více zde...

Pozvánka na nedělní utkání A-týmu 14/05/2022

 

 

⚽ Pozvánka na nedělní utkání A-týmu, který přivítá Kocbeře ⚽

 

• Železnice očekává první mečbol, naplní se v neděli matematika?

 

Po výhře ve Skřivanech přichází vlastně první praktický mečbol železnických fotbalistů, kteří v neděli uvítají na svém hřišti Jiskru Kocbeře. Bodový zisk z tohoto duelu dává již domácímu týmu jistotu, navíc Miletín, který matematicky jediný může naše družstvo předstihnout, hraje o den dříve ve Staré Pace.

 

"Rozhodně jsme nečekali, že by mohlo být rozhodnuto už nyní", říká předseda klubu Jaroslav Daniš. "Jaro se povedlo a kluci si za svou výkonnost tento úspěch zaslouží", říká jeden z posledních aktivních účastníků památného postupu Železnice do 1. A třídy, který se zrodil v roce 2002 i díky tehdejší reorganizaci fotbalových soutěží, která navazovala na nové státoprávní uspořádání.

 

"Tehdy jsme rozhodující zápas hráli v Turnově, kde jsme vyhráli 1:0, jediný gól padl z penalty, kterou jsem kopal - trefil jsem drn a gólman šel naštěstí na druhou stranu", popisuje s trochou humoru historický zápas dnes již 49-letý stále aktivní hráč železnického klubu a jedna z duší zdejšího fotbalu.

 

"Případná 1. A třída by nám měla sedět, nová mužstva, větší fotbalovost, pro nás to znamená jisté penzum starostí, určitě bychom dva hráče v našem středu uvítali", říká předseda Daniš, který mimo jiné dal gól i v mistrovském zápase áčka ve Vrchlabí.

 

Proti mečbolu bude stát tým Kocbeře, který ještě usiluje o záchranu soutěže, na jaře má daleko lepší formu než na podzim. V posledním kole porazila Jiskra například béčko Jičína 3:1 a opustila poslední příčku tabulky, předtím zdolala i Žacléř 5:2, bodovala i ve Dvoře Králové. Určitě musíme očekávat, že náš soupeř nedá nic zadarmo a že hrát proti nám umí, dokazují průběhy posledních vzájemných střetnutí.

 

 

Co před jarní částí soutěže prohlásil trenér našeho soupeře Vítězslav Šolc: "Při pohledu na tabulku po podzimní části je náš cíl jasný - uniknout ze sestupových pozic a zachránit příslušnost v krajské soutěži. Čeká nás náročné jaro, ale všichni věříme, že se stanovený cíl podaří naplnit". Celkem srozumitelně vyřčená slova ..

 

Sekretář Železnice a vedoucí týmu Pavel Kozák před svůj tým stanovuje jasný cíl: "Já očekávám, že naše jízda bude pokračovat až do konce a žádné změny v nastavení mužstva nenastanou".

 

Jiskra Kocbeře se hodně opírá o výkony nestárnoucího Martina Kilevníka, který okusil několik klubů ve vyšších soutěžích, k oporám patří třeba i Pavel Matějka nebo Matěj Brutovský, který dvěma góly rozhodl utkání s rezervou Jičína.

 

 

Několik postřehů přidal k tomuto zápasu i tentokrát trenér Vladimír Blažej:

 

 1) Jiskra Kocbeře se před tímto duelem dostala konečně z posledního místa před Žacléř, může to mít vliv na nadcházející zápas?

 

"Každý dílčí úspěch může v kolektivním sportu tým nakopnout, což se myslím tady jednoznačně stalo a stane. Já očekávám, že proti nám nastoupí velmi houževnatý protivník s jasnými taktickými záměry, které asi dokážu odhadnout. Do konce soutěže chybí pět kol a každý bod může hrát roli, hosté stíhají Kobylice, možná i Dolní Kalnou, určitě počítají i body v druhé skupině krajské 1. B třídy. Nečekám lehké utkání, naopak, a dobře si všichni pamatujeme, jak nás Kocbeře trápily na podzim v jejich azylu v Bílé Třemešné. Třeba si na tento duel vzpomene Roman Klouza, který tam tehdy dal tři góly, z toho dva v samém závěru zápasu, a vzpomínky přetaví v realitu".

 

 2) V minulém kole jste dali velké razítko na své postavení v zápase ve Skřivanech, jak tento souboj hodnotíte?

 

"Skřivany ukázaly, že mají velmi dobrý tým, v první třetině zápasu hrály velmi zajímavý fotbal. Myslím si, že rozhodly dva faktory, mentální nastavení našeho kolektivu a v některých případech i fyzická kondice. Nechci pochlebovat, ale Skřivany by se podle mne neztratily ani ve vyšší soutěži a proto si naší výhry hodně cením. Navíc nás dostala do situace, kterou by byl velký hřích nevyužít"..

 

 3) Samozřejmě se ptáme na aktuální stav v našem kádru oproti minulému týdnu?

 

"Asi největší starosti nám dělá Lukáš Haken, který nuceně ve Skřivanech střídal po nešťastném fotbalovém okamžiku, ale on je tvrdý chlap a věřím, že bude k dispozici. Ostatní hráči by měli být v pořádku, takže standardní dvanáctka užšího kádru, na lavičku počítám dále s triem dorostenců, protože rezerva hraje v rámci první trojky v Miletíně a má personální deficity. Ale Honza Šťastný i Filip Burgert už jsou obouchaní plejeři a přes svůj věk (oba ročník narození 2004) už do kádru áčka prostě patří".

 

 4) Pokud je hovořeno o triu dorostenců, znamená to, že existence této kategorie v železnickém fotbalu je hodně důležitá?

 

"Nejen důležitá, ale někdy i fatální. Vzpomeňme si na první utkání jara v Kopidlně nebo na gól Filipa Burgerta v Dolní Kalné. Z domácího dorostu vyšli Štěpán Kracík, Roman Klouza nebo Honza Kypr, o věku Adama Starého, Tomáše Odvárka či Honzy Míky netřeba mluvit. Mne ale děsí neustálá malá pozornost všech orgánů fotbalu této věkové kategorii, jako příklad uvedu, že ze 14 týmů naší skupiny 1. B třídy mají jen čtyři dorosty a to se kromě Železnice bavíme o Jičínu, Dvoru Králové a Vrchlabí, jejichž áčka hrají divizi či krajský přebor. Pro mne je situace v této věkové kategorii mementem a strašákem do budoucna regionální kopané".

 

 5) Vzkážeme něco divákům?

 

"Přijďte v neděli do Železnice na fotbal, přijďte povzbudit kluky a pokud se to povede, pojďte tu radost zažít s nimi. Region pod Bradlecem a Železnice vygenerovaly skvělé příznivce, poslední návštěvy s Novou Pakou nebo s Jičínem byly vynikající. I tento zápas si to zaslouží. A snad na závěr pustíme i jinou skladbu v jiném rytmu než dechovém. Těšíme se na Vás".

 

Připomínáme, že zápas začíná v neděli 15. května od 17.00 v Železnici, hlavní rozhodčí střetnutí bude žena a sice Blažena Kánská. Věřme tedy v pánskou galantnost a noblesu tohoto duelu.