Aktuality

Starší žáci ovládli halový turnaj v Jičíně! 18/02/2020

Více zde...

Starší žáci se zúčastní 16.2. halového turnaje v Jičíně 07/02/2020

Více zde...

Program zimního soustředění mužů (30.1. - 2.2. 2020) 27/01/2020

Více zde...

Železnice vyhrála halový turnaj v Jičíně! 13/01/2020

Více zde...

Rozlosování a příhlášené týmy na halový turnaj 11.1. v Jičíně 02/01/2020

Více zde...

Program zimní přípravy můžů 31/12/2019

Více zde...

Podzimní hodnocení A-týmu 25/11/2019

Více zde...

Podzimní hodnocení A-týmu 25/11/2019

 

Blíží se adventní čas a to je vždy prostor na hodnocení a bilancování. Fotbalisté Železnice nejsou výjimkou a protože jejich sezóna i přes páteční „listopadové fotbálky“ na podzim končí, zkusíme bilanci podzimní části třetího železnického soutěžního ročníku krajské soutěže rovněž zhodnotit.

 

Podzim pro železnické áčko skončil čtvrtým místem, ziskem 24 bodů a poměrně dobře vypadajícím skóre 30 : 18.  Jak na tuto bilanci nahlíží trenér, zda má pocit úspěchu či pocit jiný, to by měly říci následující věty.

 

  • Splnění předsezónních cílů:

 

„Prvním cílem bylo eliminovat všechny důvody šíleného fotbalového jara, ve kterém tým získal pouhých 12 bodů a morálka klesala a klesala. V podzimní části se zrodil dvojnásobný zisk 24 bodů, práce s týmem byla již diametrálně jiná, takže lze hovořit o tom, že tento cíl splněn byl.

Druhým cílem bylo hrát fotbal pro železnického fanouška vzhledem k diváckému zázemí a podpoře. Příznivci Železnice viděli doma sedm zápasů, ve kterých jejich tým neprohrál, čtyřikrát zvítězil a třikrát remizoval, bohužel všechny plichty skončily následnou prohrou v penaltovém rozstřelu. Takže tady bylo plnění částečné.

Třetím cílem bylo po příchodu několika hráčů vytvořit fungující soudržný tým. Vzhledem k naprosto nadprůměrné tréninkové morálce a kolektivu v kabině musím říci, toto se podařilo. Někteří z jarních členů áčka sice pokračovali ve stylu „stále něco mám“, ale už to byl jen marginální jev, protože právě i noví kluci dali impuls k tomu, že mužstvo šlapalo. Už druhé místo na Lázeňském poháru po mnoha letech něco signalizovalo.“

 

 

  • S čím byl trenér spokojen:

 

„Výborný byl přístup k tréninkům a morálka týmu. Vyhýbala se nám zranění, což ostře kontrastovalo s jarní částí. Velmi dobře jsme zvládali defenzívní práci, tým obdržel nejméně branek v soutěži i přes určitý kolaps obranné fáze v posledním zápase.

Kluci pozvolna zažívají aktivní styl s vysokým napadáním a až to pochopí všichni, mohlo by to být zajímavé. Velmi pozitivní je fakt, že jsme neměli jediného vyloučeného a obdrželi jsme pouze 14 žlutých karet ve 13 utkáních.“

 

  • A co naopak nebylo optimální:

 

„Práce v šestnáctce soupeře, třicet nastřílených branek není pro čtvrtý tým tabulky mnoho a je to pro nás jednoznačně limitující faktor. Máme šestou nejhorší ofenzívu soutěže, více branek daly i týmy Dolní Kalné, Kopidlna, Starých Buků či Vrchlabí, které jsou v tabulce za námi.

Stále chodíme do vápna soupeře v málo hráčích, v záloze nám střílí jen junioři Míka a Klouza, zkušení hráči nikoliv, šance, které nedáváme, jsou už "evergreenem".

Nejlepší střelec mužstva hroťák Dan Barták (9 branek) dal šest gólů v úvodních pěti kolech a pak se již trochu zadrhl. Při útočných standardkách se naši vysocí hráči chovají zcela jinak než v obranné fázi.

A jen takový úsměvný moment na závěr – přijedu na návštěvu do ZŠ Mostek a tamní školník mi vypráví o šanci jednoho z našich hráčů při jarním zápase v Dolní Kalné, kdy si jeden z našich hráčů před prázdnou brankou domácích šlápl na balón. Jakoby to něco symbolizovalo … A střelba penalt po remízách, to už je spíše na Mariana Jelínka. Prohráli jsme všechny tři rozstřely a prakticky jsme ani nepřipustili drama. Jeden z fandů mi po utkání s Miletínem říkal „nauč je střílet penalty“. I této disciplíně se věnujeme, ale ona je hlavně o hlavě a o psychice.“

 

  • Které zápasy se mužstvu povedly a které byste nejraději vymazal:

 

„Z venkovních zápasů jsme zahráli nejlépe v Dolní Kalné, kde to byla zkouška morálky, v Jičíně, kde asi nezapomeneme na závěrečnou děkovačku divákům (zvláště Honza Míka ne), a i přes porážku v Nové Pace, tam to bylo kdo z koho. Doma se mi líbil zápas s Vrchlabím, velmi slušně jsme takticky hráli proti rozjetému Miletínu a příliš šancí jsme nedali ani Dvoru Králové "B".

Častokrát jsme však hráli dobře pouze poločas, což někdy i stačilo, například v Úpici.

 

Rozhodně velmi nedobře vzpomínám na zápas v Žacléři, kde jsem i já zvolil špatnou strategii. Před očima mám i domácí duel se Starými Buky, kde jsme nedali více jak deset vyložených šancí, diváci jen vzdychali a nakonec jsme prohráli i penaltový rozstřel. A byl jsem špatný i po prohře v posledním zápase na půdě vedoucích Skřivan, tým byl dobře naladěn po sedmi zápasech bez prohry, utkání se vyvíjelo v náš prospěch, ale totálně nám selhala defenzíva i strážce svatyně. Zde jsme nebyli horší, ale naivnější a málo bojovní.“

 

  • Hodnocení hráčského kádru:

 

„Hráčský kádr se vystylizoval, tým je dobře poskládaný až na dvě výjimky. Moc pomohly příchody Jana Míky, Tomáše Odvárka a Adama Starého. Základní sestava je mnohdy sestavena z hráčů do 23 let, které mají usměrňovat především Beránek a Bucek.

Například naše nejčastější obranná čtveřice má nejstaršího hráče (smích) v Jakubu Mestickém, který je ročník narození 1996.

 

V záloze máme zkušené Repku, Kysela, Matěje Daniše a to je dobře. Uvidíme, kdy se vrátí Haken, Bíšek nebo mladík Khun.

 

Kluci, kteří nemají čas příliš trénovat, hrají za rezervu. Velkou radost mám z dorostu, tam se vytvořila výborná parta a mne mrzí, že kluci prohráli postup do finálové skupiny 2. krajské ligy o tři minuty.

Nicméně řada z nich s námi chodí trénovat a určitě několika z nich dám větší šanci v zimě. Co nám naopak chybí, máme malou konkurenci nahoře, disponujeme prakticky pouze dvěma klasickými útočníky. Zde právě zkusím trochu oživit konkurenci dorostencem. Trochu samostatnou kapitolou jsou gólmani, někdy ještě v pátek ráno nevím, kdo bude o víkendu k dispozici. Tady si pro jaro také musíme stanovit znovu pravidla hry.“

 

  • Řízení soutěže, rozhodčí, ostatní týmy:

 

„K řízení soutěže nemám mnoho připomínek, vše odpovídá krajské úrovni. Povětšině je na slušné úrovni zázemí, chodí i diváci, některé bašty jsou již proslulé a každé derby je emočně nahoře.

 

K rozhodčím nemám žádné výtky, samozřejmě vždy vítám, kdy nám to pískají tzv. „tvrďáci“, těším se třeba na Petra Průchu nebo Milana Kekeláka, kteří okamžitě odhalí bolestínky, nechají hře spád a vždy to prospěje úrovni zápasu. Někdy jsme měli pocit, že sudí píská každý kontakt hlavně proto, aby si odpočinul, ale to byly jen malé výjimky. Velmi slušně pískali mladí rozhodčí.

 

K soupeřům – obrovsky pozitivní jsou Skřivany, sehraný a motivovaný tým s řadou hráčů, kteří nezapřou mládežnickou výchovu třeba v Cidlině nebo zkušenosti z vyšších soutěží.

Skvělý fotbal hraje béčko Dvora Králové i přes určitý kolaps v závěru, kdy se potvrdilo, co může s mužstvem dokázat několik zranění.

Nová Paka má dobrý kádr s několika individualitami, nevím ale, co by s týmem udělal třeba odchod Ondry Janoucha.

Obrovsky účelný a neúprosný fotbal hraje Miletín, organizace hry týmu tuto soutěž hodně válcuje, nicméně když tým z této hry sleví, přijdou selhání v Dolní Kalné nebo doma se Starými Buky.

Oba nováčci asi plní předpoklady, sestupující z 1. A třídy - Kobylice a Úpice se těžko vyrovnávaly s exodem hráčů, ale pozvolna se jejich výsledky lepší, Úpice skvěle finišovala a pásmo sestupu se již přece jen vzdálilo.

Velké zlepšení dokumentuje Dolní Kalná, kde jsem vždy četl na stránkách zprávu o jednom tréninku týdně a pak vás její hráči doslova uběhávali.“

 

  • A zimní příprava:

 

„Už 14. ledna budeme hrát halový turnaj pořádaný robouským klubem v areálu v Jičíně, pak se ještě několikrát sejdeme ve sportovní hale.

 

Od 30. ledna absolvujeme soustředění ve Staré Pace a poté se budeme realizovat na zimním turnaji v Lomnici nad Popelkou a trénovat střídavě dvakrát a třikrát týdně.

14. března chceme hrát zápas na trávě a o týden později už nás čeká první mistrák.

 

Věřím, že si kluci od fotbalu odpočinou a budou mít opět do jara chuť a samozřejmě se všichni těšíme na výborné železnické fanoušky.“